PIELĘGNACJA I CZYSZCZENIE WYROBÓW ZE SKÓR

Wyroby skórzane w odpowiedni sposób konserwowane zachowują na długo swoje piękno. Prawdziwa skóra pochodzenia zwierzęcego nigdy nie jest jednolita. Na wierzchniej warstwie tzw. licu można zaobserwować ślady po bliznach czy też zadrapaniach, nierównomierne wgniecenia, otarcia, fałdy, wyblaknięcia. Są to cechy właściwe dla materiału naturalnego i nie podlegają reklamacji, co więcej stanowią dowód autentyczności. Prawdziwa skóra „żyje”, czas odciska na niej piętno. Skóra powszechnie uchodzi za materiał bardzo wytrzymały. Tymczasem wszystko zależy od jej rodzaju, grubości, wykończenia. Skóry jagnięce i baranie cenione za delikatny chwyt są bardzo delikatne, łatwo o ich mechaniczne uszkodzenia, z czasem się ścierają podobnie jak skóry typu nubuk, krek, welur, zamsz.

Znacznie wytrzymalsze skóry cielęce i bydlęce mimo wszystko należy chronić przed nadmierną ekspozycją na silne słońce czy deszcz – naturalne czynniki szkodliwe. Destrukcyjny wpływ na skórzaną odzież mają również kosmetyki kolorowe, trwałe odbarwienie mogą wywołać pudry, fluidy czy też perfumy. Nie należy stosować preparatów zalecanych do wyrobów galanteryjnych czy obuwniczych, o ile wyraźnie nie zaznaczono iż nadają się do pielęgnacji odzieży. Odzież odszyta z skór kolorowych, szczególnie jasnych może ulec odbarwieniu lub przyciemnieniu zarówno po wykorzystaniu impregnatu jak i przy nadmiernej ekspozycji na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Należy unikać przemaczania, nie należy prać wyrobów skórzanych z wyłączeniem czyszczenia chemicznego, jednak wyłącznie w wyspecjalizowanych pralniach. Niewłaściwie przeprowadzone czyszczenie oraz nieodpowiednia konserwacja może doprowadzić do trwałego uszkodzenia skóry.

Odszywamy wyroby z skór optymalnie dopasowanych pod względem estetycznym, funkcjonalnym i wytrzymałościowym. Pozwala na to wiedza i wieloletnie doświadczenie specjalistów zatrudnionych w Naszej firmie. Najwytrzymalszą odzież wykonujemy z skór bydlęcych i cielęcych. Skóry baranie i jagnięce zalecamy wyłącznie do odzieży codziennej, w których docenia się ich miękkość i walory estetyczne. Oprócz pochodzenia znaczenie ma rodzaj skóry. Skóra licowa to wierzchnia, zewnętrzna warstwa skóry zwykle miękka w dotyku, elastyczna, wytrzymała. Jej powierzchnia w zależności od wykończenia może być mniej lub bardziej błyszcząca, nabłyszczana, lakierowana, matowa. Najczęściej to właśnie ją się zdobi nadrukami, tłoczeniami, haftami. Nubuk to skóra której lico zostało poddane szlifowaniu, jest wytrzymała, twarda i gruba. Zamsz nie posiada lica, jest bardziej lejący przez co przypomina delikatną tkaninę z strukturą „meszku”.

Czyszczenie skóry jagnięcej, baraniej, cielęcej, bydlęcej, świńskiej licowej anilinowej, nappa w skrócie:
- nie doprowadzać do silnego zabrudzenia

- lekkie zabrudzenia usuwać delikatnie zwilżoną miękką gąbką lub bawełnianą szmatką nie doprowadzając do przemoczenia

- pozostawiać do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala do źródeł ciepła (grzejników) i słońca
- unikać kontaktu z chemią kosmetyczną i przemysłową (z wyłączeniem środków wyraźnie przeznaczonych do pielęgnacji odzieży skórzanej – zawsze warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, by sprawdzić jak skóra zareaguje na preparat, postępować zgodnie z instrukcją producenta)

- nie stosować perfum bezpośrednio na skórę
- nie stosować pas i preparatów samo nabłyszczających, pozostawiających na wyrobie chemiczne powłoki dające efekt połysku
- podszewki czyścić chemicznie w wyspecjalizowanych pralniach

Czyszczenie skóry jagnięcej, baraniej, cielęcej, bydlęcej, świńskiej typu dwoina, krek, nubuk, welur, zamsz:

- nie doprowadzać do silnego zabrudzenia oraz przemoczenia

- wskazane jest delikatne ale systematyczne szczotkowanie skór tego rodzaju, które należy wykonywać specjalnie do tego przeznaczonymi szczotkami zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia
- do usuwania zabrudzeń stosuje się także specjalne bloczki i gumy

- pozostawiać do wyschnięcia w temperaturze pokojowej, z dala do źródeł ciepła (grzejników) i słońca
- unikać kontaktu z chemią kosmetyczną i przemysłową (z wyłączeniem środków wyraźnie przeznaczonych do pielęgnacji odzieży skórzanej z w.w. rodzajów skór – zawsze warto przeprowadzić próbę w niewidocznym miejscu, by sprawdzić jak skóra zareaguje na preparat, postępować zgodnie z instrukcją producenta)

- nie stosować perfum bezpośrednio na skórę
- nie stosować pas i preparatów samo nabłyszczających, pozostawiających na wyrobie chemiczne powłoki dające efekt połysku
- podszewki czyścić chemicznie w wyspecjalizowanych pralniach

W ramach pielęgnacji, konserwacji oraz ożywienia koloru wyrób można oddać do specjalnie w tym celu wyspecjalizowanej pralni lub punktu usługowego. Należy pamięć, że jakiekolwiek oddziaływanie na wyrób środkami chemicznymi (pasty, balsamy, pianki, aerozolu) może wiązać się z trwałą zmianą koloru, jego przyciemnieniem lub odbarwieniem.


Porównaj 0